Americk├ę chladni─Źky.sk

Najpodrobnej┼íie recenzie americk├Żch chladni─Źiek

Ako vybra┼ą americk├║ chladni─Źku ÔÇô aktualizovan├ę: 2022

Ako vybra┼ą americk├║ chladni─Źku, americk├ę chladni─Źky v internetovom katal├│gu

Americk├ę chladni─Źky s├║ ┼ít├Żlov├Żm doplnkom ka┼żdej v├Ą─Ź┼íej kuchyne. Poskytn├║ v├ím dostatok priestoru na v┼íetky chutn├ę ingrediencie, ktor├ę budete ma┼ą neust├íle po ruke v ─Źerstvom stave. V tomto ─Źl├ínku v├ím porad├şm, ako si tak├║ chladni─Źku vybra┼ą a ak├ę parametre si pri v├Żbere v┼í├şma┼ą.

Americk├ę chladni─Źky nie s├║ z USA

Americk├ę chladni─Źky┬áv─Ća─Źia za svoj n├ízov┬ápopularite v dom├ícnostiach za oce├ínom. Existuje viacero typov ÔÇô dvojdverov├ę chladni─Źky (naz├Żvaj├║ sa aj side by side chladni─Źky), tzv. franc├║zske chladni─Źky (naz├Żvaj├║ sa aj french door) ─Źi ┼ítvordverov├ę chladni─Źky, trojdverov├ę chladni─Źky alebo dokonca p├Ą┼ądverov├ę chladni─Źky.

Spolo─Źn├Żm menovate─żom t├Żchto typov je omnoho v├Ą─Ź┼í├ş ├║lo┼żn├Ż priestor ne┼ż pri be┼żn├Żch chladni─Źk├ích, americk├ę chladni─Źky s├║ toti┼ż omnoho ┼íir┼íie (┼í├şrka v├Ą─Ź┼íiny modelov presahuje 80 cm). V─Ćaka obrovskej kapacite si v nich ka┼żd├Ż ─Źlen aj ve─żmi po─Źetnej dom├ícnosti n├íjde v┼żdy to, ─Źo chut├ş pr├íve jemu.

Americk├ę chladni─Źky sa postupne stali popul├írnymi aj v Eur├│pe a v s├║─Źasnosti ich n├íjdete v ponuke takmer ka┼żd├ęho v├Żrobcu bielej techniky. S├║ ak├Żmsi symbolom luxusu, preto┼że okrem toho, ┼że u┼ż na prv├Ż poh─żad up├║taj├║ pozornos┼ą svojimi majest├ítnymi rozmermi, poskytuj├║ aj mnoho doplnkov├Żch funkci├ş, ktor├ę v chladni─Źk├ích ni┼ż┼í├şch tried nen├íjdete. V neposlednom rade tomu zodpoved├í aj ich cena, ktor├í za─Ź├şna niekde na ├║rovni 500 EUR za najlacnej┼íie modely, ─Źo je dvakr├ít viac ne┼ż pri be┼żn├Żch chladni─Źk├ích.

Dvoje ─Źi ┼ítyri dvere …alebo z├ísuvka?

Americk├ę chladni─Źky by sme mohli pod─ża vyhotovenia rozdeli┼ą do nieko─żk├Żch z├íkladn├Żch skup├şn:

Dvojdverov├ę chladni─Źky

Dvojdverov├í chladni─Źka (naz├Żvan├í aj side by side chladni─Źka) je zvislo rozdelen├í na dve ─Źasti. Vpravo n├íjdete ┼íir┼í├ş chladiaci priestor, v─żavo u┼ż┼í├ş mraziaci priestor. Na ─żav├Żch dver├ích si m├┤┼żete v┼íimn├║┼ą v├Żrobn├şk ─żadu, ktor├Ż v┼íak nemus├ş by┼ą s├║─Źas┼ąou ka┼żd├ęho modelu. Nev├Żhodou dvojdverovej americkej chladni─Źky s├║ pr├íve ├║zke priestory, ktor├ę nemusia vyhovova┼ą ka┼żd├ęmu. Nem├┤┼żete do nich napr. ulo┼żi┼ą ve─żmi ┼íirok├ę plechy ─Źi pek├í─Źe.

Dvojdverov├í side by side americk├í chladni─Źka ÔÇô rozdelenie priestoru a popis
Americk├í side by side chladni─Źka m├í dvoje dvere so zvisl├Żm ├║zkym chladiacim i mraziacim priestorom.

Franc├║zske chladni─Źky (so z├ísuvkou, naz├Żvan├ę aj french door)

Franc├║zske chladni─Źky maj├║ ┼íirok├Ż chladiaci priestor vo vrchnej ─Źasti, ktor├Ż je ukryt├Ż za dvojkr├şdlov├Żmi dverami. Tak├Żto ┼íirok├Ż priestor je ide├ílny pre uskladnenie ve─żk├Żch hrncov, plechov ─Źi pek├í─Źov s hotov├Żmi jedlami alebo surovinami. Probl├ęmom nie s├║ ani cel├ę ve─żk├ę ryby ─Źi ve─żk├ę kusy m├Ąsa. Nev├Żhodou je, ┼że do vrchnej ─Źasti nedosiahnu men┼íie deti (priznajme si, v niektor├Żch pr├şpadoch to m├┤┼że by┼ą aj v├Żhodou), ale probl├ęm m├┤┼żu ma┼ą napr. aj hendikepovan├ş ─Źi star┼í├ş ─żudia s obmedzenou pohyblivos┼ąou.

Mraziaca ─Źas┼ą sa neukr├Żva za dvierkami, ale za jednou, dvoma ─Źi troma z├ísuvkami, ktor├ę sa vys├║vaj├║ priamo zvonku chladni─Źky. Niektor├ę modely m├┤┼żu ma┼ą v jednej zo z├ísuviek umiestnen├║ nulov├║ z├│nu s teplotou bl├şzkou 0 ┬░C na uskladnenie m├Ąsa, r├Żb ─Źi syrov.

Franc├║zska chladni─Źka s popisom jednotliv├Żch priestorov a s├║─Źast├ş
┼áirok├Ż chladiaci priestor, ak├Ż pon├║ka franc├║zska chladni─Źka, je vhodn├Ż na uskladnenie ve─żk├Żch hrncov, plechov ─Źi pek├í─Źov s hotov├Żm jedlom i surovinami. mraziacu ─Źas┼ą n├íjdete v z├ísuvk├ích.

┼átvordverov├ę chladni─Źky

┼átvordverov├ę chladni─Źky disponuj├║┬ájedin├Żm ┼íirok├Żm chladiacim priestorom ukryt├Żm za vrchn├Żmi dvojkr├şdlov├Żmi dvermi (rovnako ako franc├║zske chladni─Źky).

V spodnej ─Źasti n├íjdete dve men┼íie dvierka, ktor├ę obvykle ukr├Żvaj├║ samostatn├ę mraziace priestory. V tomto pr├şpade m├┤┼że by┼ą miernou nev├Żhodou, ┼że mraziace priestory s├║ ├║zke, tak┼że sa v├ím tam nemusia zmesti┼ą cel├ę ve─żk├ę ryby ako napr. losos. Tak├║to oddelen├║ konfigur├íciu priestorov v┼íak vyu┼ż├şvaj├║ niektor├ş v├Żrobcovia americk├Żch chladni─Źiek a vybavuj├║ vybran├ę modely samostatnou regul├íciou teploty v jednej z t├Żchto spodn├Żch ─Źast├ş (m├┤┼żete si nastavi┼ą, ─Źi bude chladi┼ą alebo mrazi┼ą), pr├şpadne ich konfiguruj├║ ako nulov├║ z├│nu s teplotou bl├şzkou 0 ┬░C na uskladnenie m├Ąsa, r├Żb ─Źi syrov.

Americk├í ┼ítvordverov├í chladni─Źka s popisom rozdelenia priestorov
Americk├í ┼ítvordverov├í chladni─Źka m├í, podobne ako franc├║zska, ┼íirok├Ż chladiaci priestor vo vrchnej ─Źasti. Mraziaci priestor je v┼íak ukryt├Ż za samostatn├Żmi dvierkami ÔÇô niektor├ę modely m├┤┼żu ma┼ą polovicu priestoru tvoren├║ nulovou z├│nou, pr├şpadne z├│nou s nastavite─żnou teplotou.

Trojdverov├ę chladni─Źky

Trojdverov├ę americk├ę chladni─Źky s├║ odvoden├ę od dvojdverov├Żch side by side. Podobne ako ony maj├║ na ─żavej strane zvisl├║ mraziacu ─Źas┼ą. Prav├í strana je potom rozdelen├í na chladiacu ─Źas┼ą na vrchnej strane a na ─Źas┼ą s nastavite─żnou teplotou na spodnej strane (naz├Żva sa napr. flexi z├│na). V├Żhodou tejto konfigur├ície je variabilita ÔÇô do flexi z├│ny m├┤┼żete da┼ą prudko schladi┼ą m├Ąso, ryby ─Źi n├ípoje, pr├şpadne zamrazi┼ą hotov├ę pokrmy. Samozrejme, existuj├║ aj modely trojdverov├Żch chladni─Źiek s odli┼ín├Żm usporiadan├şm.

Americk├í trojdverov├í chladni─Źka s popisom vn├║torn├ęho usporiadania
Americk├ę trojdverov├ę chladni─Źky nie s├║ pr├şli┼í ─Źast├ę, na ich ─żavej strane n├íjdete mraziacu ─Źas┼ą, prav├í strana je rozdelen├í na chladiacu ─Źas┼ą a ─Źas┼ą s nastavite─żnou teplotou. V├Żhodou tak├ęho usporiadania je variabilita.

P├Ą┼ądverov├ę chladni─Źky

Existuj├║ aj p├Ątdverov├ę a viacdverov├ę americk├ę chladni─Źky. ─îasto vych├ídzaj├║ zo ┼ítvordverov├Żch, pri─Źom jeden z priestorov je e┼íte ─Ćalej rozdelen├Ż na dve ─Źasti, pr├şpadne s├║ vybaven├ę pr├şdavnou z├ísuvkou, v ktorej n├íjdete mraziaci priestor ─Źi nulov├║ z├│nu. Na slovenskom trhu v┼íak ide o zriedkav├ę modely.

M├┤j n├ízor: Za najpraktickej┼íie z h─żadiska usporiadania priestoru pova┼żujem franc├║zske chladni─Źky so z├ísuvkou. V pr├şpade side by side chladni─Źiek s├║ chladiaca i mraziaca ─Źas┼ą zbyto─Źne ├║zke, pri ┼ítvordverovej chladni─Źke by som videl v├Żhodu iba v pr├şpade, ak by mala jedna ─Źas┼ą nastavite─żn├║ teplotu ÔÇô to sa v┼íak t├Żka iba niektor├Żch modelov.

├Ü┼żitkov├Ż objem a vn├║torn├Ż priestor

Vyjadruje celkov├Ż objem chladiacej i mraziacej ─Źasti a t├Żm p├ídom aj ve─żkos┼ą chladni─Źky. ┬áNajv├Ą─Ź┼íie ÔÇ×neamerick├ęÔÇť jednodverov├ę, resp. dvojdverov├ę chladni─Źky s dverami nad sebou dosahuj├║ ├║┼żitkov├Ż objem 370 l. Celkov├Ż ├║┼żitkov├Ż objem americk├Żch chladni─Źiek v┼íak┬áza─Ź├şna na ├║rovni 385 l a kon─Ź├ş na vy┼íe 660 l.

Objem by ste mali zvoli┼ą pod─ża po─Źtu ─Źlenov dom├ícnosti ÔÇô na ka┼żd├ęho je optimum 70 l chladiaceho a 25 l mraziaceho priestoru. Pri v├Żbere by ste ale mali tie┼ż zoh─żadni┼ą, ako ─Źasto nakupujete ÔÇô ak ┼żijete na vidieku a na ve─żk├Ż n├íkup chod├şte raz za t├Ż┼żde┼ł, vo─żte objem ─Źo najv├Ą─Ź┼í├ş. Ak m├íte supermarket s ─Źerstv├Żmi potravinami ÔÇ×pod nosomÔÇť, je zbyto─Źn├ę, aby ste skladovali ve─żk├ę mno┼żstv├í jedla.

V├í┼íniv├ş amat├ęrski kuch├íri zasa ocenia, ke─Ć maj├║ po ruke ─Źo najrozmanitej┼í├ş v├Żber surov├şn. Mo┼żno m├íte z├íhradku s ovocn├Żmi stromami alebo chov├íte dom├íce zvierat├í ÔÇô v tom pr├şpade ocen├şte┬á─Źo najv├Ą─Ź┼íiu mraziacu ─Źas┼ą┬ána uskladnenie ovocia, zeleniny ─Źi m├Ąsa na zimn├ę mesiace.

Porovnanie objemu be┼żnej a americkej chladni─Źky
Americk├í chladni─Źka v├ím oproti be┼żnej m├┤┼że poskytn├║┼ą a┼ż dvojn├ísobn├Ż objem na uskladnenie v┼íetk├Żch dobr├┤t.

─îo sa t├Żka vn├║torn├ęho usporiadania, ┼ítandardom s├║ presklen├ę police, ─Źasto sa v┼íak stretnete s iba troma policami (obzvl├í┼í┼ą pri franc├║zskych chladni─Źk├ích, kde je priestor s├şce ┼íirok├Ż, no pomerne n├şzky). Samozrejmos┼ąou americk├Żch chladni─Źiek s├║ odkladacie priestory na vn├║tornej ─Źasti dver├ş. Naopak, nerezov├Ż dr┼żiak na f─ża┼íe s v├şnom neb├Żva be┼żnou s├║─Źas┼ąou americk├Żch chladni─Źiek, k niektor├Żm modelom ho m├┤┼żete dok├║pi┼ą samostatne (pri niektor├Żch modeloch to plat├ş aj pre ─Ćal┼íie police).

Americk├ę chladni─Źky s mrazni─Źkou alebo bez?

Sn├í─Ć v┼íetky americk├ę chladni─Źky s├║ vybaven├ę mrazni─Źkou, a to bez oh─żadu na typ je (s├║ teda kombinovan├ę).

Americk├ę chladni─Źky bez mrazni─Źky s├║ sk├┤r v├Żnimkou a na slovenskom trhu som sa dosia─ż stretol iba s jedn├Żm modelom (aj to v┼íak bola dvojkombin├ícia zlo┼żen├í z 2 samostatn├Żch modulov ÔÇô chladiaceho a mraziaceho).

Mraziaca trieda

Ur─Źite ste si v┼íimli na mrazni─Źk├ích i kombinovan├Żch chladni─Źk├ích ozna─Źenie v podobe┬ájednej alebo viacer├Żch snehov├Żch vlo─Źiek. Toto ozna─Źenie ud├íva tzv.┬ámraziacu triedu a vyjadruje, na ak├║ najni┼ż┼íiu teplotu dok├í┼że mrazni─Źka potraviny zamrazi┼ą.

Tento parameter vyberajte pod─ża ├║─Źelu vyu┼żitia ÔÇô ak si chcete uchova┼ą napr. mrazen├║ pizzu alebo polotovary na nieko─żko dn├ş, bude v├ím sta─Źi┼ą┬áprv├í alebo druh├í mraziaca trieda. Pre dlhodob├ę uchov├ívanie┬ápotrav├şn v┼íak vo─żte┬ámin. tri vlo─Źky.

Drviv├í v├Ą─Ź┼íina americk├Żch chladni─Źiek m├í vstavan├║ ┼ítvorhviezdi─Źkov├║ mrazni─Źku ur─Źen├║ na dlhodob├ę uchov├ívanie potrav├şn. V na┼íom katal├│gu recenzi├ş americk├Żch chladni─Źiek ich preto nem├íme rozdelen├ę pod─ża mraziacej triedy.

Pri niektor├Żch sa m├┤┼żete stretn├║┼ą s vyhraden├Żm priestorom s vy┼í┼íou teplotou, ktor├Ż m├┤┼że by┼ą napr. dvojhviezdi─Źkov├Ż. Je to z d├┤vodu technick├ęho usporiadania vn├║torn├ęho priestoru a cirkul├ície vzduchu.

Mraziaca trieda Teplota zmrazenia ├Ü─Źel
* – 6 ┬░C kr├ítkodob├ę uchovanie polotovarov
** – 12 ┬░C kr├ítkodob├ę uchovanie polotovarov
*** – 18 ┬░C dlhodob├ę skladovanie potrav├şn
**** – 24 ┬░C skladovanie potrav├şn na nieko─żko mesiacov

Tabu─żka 1 ÔÇô Mraziace triedy a teploty pre mraziace ─Źasti americk├Żch chladni─Źiek.

Mraziaca kapacita a akumula─Źn├í doba americkej chladni─Źky

─Äal┼í├şm parametrom, ktor├Ż definuje v├Żkon mrazni─Źky je tzv.┬ámraziaca kapacita┬áalebo tie┼ż mraziaci v├Żkon. Ud├íva, ak├ę mno┼żstvo potrav├şn dok├í┼że americk├í chladni─Źka s mrazni─Źkou zamrazi┼ą na teplotu – 16 ┬░C za 24 hod├şn. Pohybuje sa v rozsahu 8 ÔÇô 30 kg / 24 h.

Ak m├íte pravidelne bohat├║ ├║rodu zo z├íhradky alebo rob├şte ─Źasto zab├şja─Źky ─Źi ve─żk├ę n├íkupy, vyberte si americk├║ chladni─Źku┬ás ─Źo najvy┼í┼íou mraziacou kapacitou.

Posledn├Żm parametrom je akumula─Źn├í doba ÔÇô t├í vyjadruje ─Źas, po ktor├Ż ostan├║ potraviny v mrazni─Źke, resp. mraziacej ─Źasti americkej chladni─Źky zmrazen├ę po v├Żpadku el. pr├║du.

Nulov├í z├│na, flexi z├│na a ─Ćal┼íie typy chladiacich a mraziacich priestorov

Okrem chladiaceho a mraziaceho priestoru b├Żvaj├║ americk├ę chladni─Źky vybaven├ę aj ┼ípeci├ílnymi priestormi s r├┤znymi ├║─Źelmi a teplotami:

Nulov├í z├│na ÔÇô N├íjdete ju iba vo vybran├Żch americk├Żch chladni─Źk├ích. Ide o priestor s teplotou bl├şzkou 0 ┬░C, v niektor├Żch pr├şpadoch m├┤┼że by┼ą nastavite─żn├í v nieko─żk├Żch krokoch (napr. 0 ┬░C ÔÇô 2 ┬░C ÔÇô 5 ┬░C). Nulov├í z├│na je ur─Źen├í na uskladnenie a pred─║┼żenie ┼żivotnosti potrav├şn, ktor├ę s├║ ve─żmi citliv├ę na teplotu. Ide predov┼íetk├Żm o m├Ąso ─Źi ryby, m├┤┼żete ju v┼íak vyu┼żi┼ą napr. aj na r├Żchle schladenie n├ípojov. Niektor├ş v├Żrobcovia pou┼ż├şvaj├║ aj n├ízov Fresh z├│na.

Z├ísuvka s nulovou z├│nou v americkej chladni─Źke
Nulov├í z├│na v americkej chladni─Źke m├┤┼że ma┼ą podobu samostatnej priehradky alebo priestoru za samostatn├Żmi dvierkami. Teplota bl├şzka nule je vhodn├í na uskladnenie m├Ąsa, r├Żb ─Źi syrov.

Flexi z├│na ÔÇô Priestor, v ktorom m├┤┼żete nastavi┼ą teplotu nez├ívisle od ostatn├Żch chladiacich ─Źi mraziacich priestorov americkej chladni─Źky. Podobne ako nulov├║ z├│nu, ani flexi z├│nu nen├íjdete v ka┼żdej americkej chladni─Źke. V z├ívislosti od modelu chladni─Źky m├┤┼że by┼ą teplota nastavite─żn├í v nieko─żk├Żch krokoch ─Źi plynule, a to v celom ─Źi obmedzenom rozsahu, ak├Ż umo┼ż┼łuje chladiaca ─Źi mraziaca ─Źas┼ą. V z├ívislosti od modelu teda m├┤┼żete flexi z├│nu premeni┼ą na ─Ćal┼íiu chladiacu ─Źi ─Ćal┼íiu mraziacu ─Źas┼ą.

Chladiaci priestor na plechovky ÔÇô Mal├Ż priestor v r├ímci chladiacej ─Źasti americkej chladni─Źky so zn├ş┼żenou teplotou. V─Ćaka nej m├┤┼żete r├Żchlo schladi┼ą zop├ír plechoviek ─Źi mal├Żch f─ża┼íiek s n├ípojmi.

Chladiaci priestor na zeleninu a ovocie ÔÇô Je s├║─Źas┼ąou ka┼żdej americkej chladni─Źky, niekde v podobe jednej, inde v podobe dvoch ─Źi troch priehradiek. V drvivej v├Ą─Ź┼íine nem├í samostatne nastavite─żn├║ teplotu, m├┤┼żete v ┼łom v┼íak nastavi┼ą vlhkos┼ą pomocou klapiek, ktor├ę obmedzia cirkul├íciu vzduchu. V niektor├Żch americk├Żch chladni─Źk├ích sa d├í takto vlhkos┼ą regulova┼ą pre obe priehradky spolo─Źne, v in├Żch samostatne. V─Ćaka spr├ívnemu nastaveniu vlhkosti potom vydr┼ż├ş ovocie a zelenina dlh┼íie. Tomuto syst├ęmu sa hovor├ş aj humidity control, crisp control, crisp box alebo vit control (v z├ívislosti od v├Żrobcu).

V├Żrobn├şk ─żadu nemus├ş by┼ą samozrejmos┼ąou

Najviac n├ípadn├Żm prvkom na v├Ą─Ź┼íine americk├Żch chladni─Źiek je v├Żrobn├şk ─żadu. Nie je v┼íak samozrejmos┼ąou v ka┼żdom modeli, existuj├║ aj americk├ę chladni─Źky bez v├Żrobn├şka ─żadu. Nev├Żhodou v├Żrobn├şka je, ┼że zaber├í priestor vo vn├║tri mraziacej (v pr├şpade side by side chladni─Źky) alebo chladiacej ─Źasti (v pr├şpade franc├║zskej alebo ┼ítvordverovej chladni─Źky).

V├Żrobn├şk ─żadu m├┤┼że ma┼ą 3 funkcie:

─Żadov├ę kocky (bloky) ÔÇô Ide sk├┤r o polmesia─Źiky z d├┤vodu jednoduch┼íej kon┼ítrukcie v├Żrobn├şka. Profesion├ílni barmani by mo┼żno proti tomuto tvaru namietali (preto sa v baroch pou┼ż├şvaj├║ profesion├ílne v├Żrobn├şky), na dom├íce pou┼żitie na schladenie n├ípojov to v┼íak nie je probl├ęm. S v├Żrobou ─żadu je spojen├í aj vy┼í┼íia hlu─Źnos┼ą, sp├┤soben├í padan├şm hotov├Żch ─żadov├Żch blokov do z├ísobn├şka.

─Żadov├í dr┼ą ÔÇô ─Żadov├ę bloky v├Żrobn├şk nadrv├ş, n├ípoj tak ochlad├şte r├Żchlej┼íie, pr├şpadne si m├┤┼żete ochuti┼ą ─żadov├║ dr┼ą ovoc├şm alebo ovocn├Żm sirupom a vytvori┼ą si tak osvie┼żuj├║ci drink. Nev├Żhodou je vy┼í┼íia hlu─Źnos┼ą americkej chladni─Źky pri drven├ş.

Chladen├í voda ÔÇô M├í teplotu nieko─żko ┬░C, ─Źo je v lete v┼żdy lep┼íie ne┼ż voda z vodovodu. Pozor v┼íak, ak m├íte citliv├ę hrdlo.

Z├írove┼ł plat├ş, ┼że niektor├ę modely americk├Żch chladni─Źiek m├┤┼żu vyd├íva┼ą iba chladen├║ vodu, pr├şpadne iba ─żadov├ę bloky bez drvenia.

Americk├í chladni─Źka Electrolux EN 6086 JOX s v├Żdajn├şkom chladenej vody
V├Żrobn├şk ─żadu n├íjdete v├Ą─Ź┼íinou na ─żav├Żch dvierkach americkej chladni─Źky, niektor├ę ho v┼íak maj├║ pr├şstupn├Ż iba zvn├║tra.
Americk├í chladni─Źka Electrolux EN 6086 JOX ÔÇô detail v├Żdajn├şka chladnej vody
Pozor ÔÇô niektor├ę americk├ę chladni─Źky ako Electrolux EN 6086 JOX na fotke m├┤┼żu pon├║ka┼ą iba funkciu v├Żdajn├şka chladenej vody, hoci na prv├Ż poh─żad by sa mohlo zda┼ą, ┼że ide o v├Żrobn├şk ─żadu. Ten je v tomto modeli k dispoz├şcii v podobe praktickej formi─Źky, z ktorej mus├şte ─żad manu├ílne vykl├ípa┼ą oto─Źn├Żm ovl├ída─Źom.

Samozrejme, americk├í chladni─Źka s v├Żrobn├şkom ─żadu potrebuje na svoju prev├ídzku ─Źerstv├║ pitn├║ vodu, ktor├║ m├┤┼że z├şska┼ą 2 sp├┤sobmi:

Americk├í chladni─Źka s pr├şvodom vody ÔÇô Pr├şvodn├í hadica do americkej chladni─Źky je pripojen├í priamo na vodovod, rovnako ako napr. um├Żva─Źka riadu. Chladni─Źka si vodu sama d├ívkuje pod─ża potreby, pri─Źom ju filtruje cez vstavan├Ż filter (treba meni┼ą cca raz za pol roka). Nev├Żhodou je o nie─Źo zlo┼żitej┼íia in┼ítal├ícia ÔÇô vodovod nemus├ş by┼ą v┼żdy po ruke a hadicu m├┤┼że by┼ą probl├ęm skry┼ą, nie je to v┼íak ni─Ź, s ─Ź├şm by si neporadil profesion├ílny vod├ír alebo ┼íikovn├Ż dom├íci majster. V├Żhodou je, ┼że v├Żrobn├şk ─żadu v tomto pr├şpade nezaberie a┼ż tak ve─ża priestoru, ke─Ć┼że nepotrebuje z├ísobn├şk na vodu.

Americk├í chladni─Źka so z├ísobn├şkom vody ÔÇô Vodu do┼ł mus├şte pravidelne dolieva┼ą (a ─Źisti┼ą), pri─Źom z├ísobn├şk zaberie vo vn├║tri chladni─Źky nejak├Ż priestor navy┼íe. V├Żhodou tohto rie┼íenia je, ┼że chladni─Źka nepotrebuje pripojenie na vodovod a m├í t├Żm p├ídom jednoduch┼íiu in┼ítal├íciu.

V├Żrobcovia americk├Żch chladni─Źiek naj─Źastej┼íie pou┼ż├şvaj├║ kon┼ítrukciu v├Żrobn├şka ─żadu, kedy je┬ázariadenie s pr├şpadn├Żm z├ísobn├şkom vody umiestnen├ę vo vn├║tri. Na vonkaj┼íej ─Źasti dver├ş je potom iba samotn├Ż v├Żdajn├şk, z ktor├ęho odober├íte ─żadov├ę kocky a vodu spolu s tla─Źidlami vo─żby re┼żimu. Niektor├ę americk├ę chladni─Źky v┼íak m├ívaj├║ v├Żrobn├şk ─żadu cel├Ż vo vn├║tri, na odobratie kociek potom mus├şte dvere chladni─Źky otvori┼ą.

Niektor├ş v├Żrobcovia dokonca ozna─Źuj├║ ako v├Żrobn├şk ─żadu formi─Źku na ─żad, do ktorej mus├şte nalia┼ą vodu a kocky potom ru─Źne vyklopi┼ą pooto─Źen├şm kolieska. Nejde v┼íak o v├Żrobn├şk v pravom slova zmysle.

Americk├í chladni─Źka Gorenje NRM8182MX s formi─Źkou na ─żad (automatick├Ż v├Żrobn├şk ─żadu ch├Żba)
Niektor├ę americk├ę chladni─Źky ako Gorenje NRM8182MX na foke, maj├║ tak├║to ┼íikovn├║ n├ídobku na v├Żrobu ─żadu, do ktorej v┼íak mus├şte pravidelne dolieva┼ą vodu a ─żadov├ę kocky vykl├ípa┼ą. Nejde teda o v├Żrobn├şk ─żadu v pravom slova zmysle, ako niekedy deklaruj├║ v├Żrobcovia.

Chladni─Źka ako samoobslu┼żn├Ż bar (funkcie minibar, door in door a LG instaview)

Minibar je u┼żito─Źn├Żm doplnkom americkej chladni─Źky, v─Ćaka ktor├ęmu u┼íetr├şte el. energiu. Ide o priestor na n├ípoje a ─Źasto vyberan├ę potraviny vo dver├ích chladni─Źky pr├şstupn├Ż cez mal├ę dvierka. V─Ćaka nemu nemus├şte otv├íra┼ą ve─żk├ę dvere chladni─Źky a drahocenn├Ż studen├Ż vzduch ostane vo vn├║tri.

Americk├í chladni─Źka BEKO GNE 134630 X s minibarom
Niektor├ę americk├ę chladni─Źky ako napr. BEKO GNE 134630 X na foto, s├║ vybaven├ę miniat├║rnymi dvierkami, cez ktor├ę m├íte pr├şstup k naj─Źastej┼íie vyberan├Żm n├ípojom ─Źi potravin├ím. Nemus├şte tak otv├íra┼ą ve─żk├ę dvere chladni─Źky a u┼íetr├şte energiu, ke─Ć┼że unikne omoho menej chladn├ęho vzduchu.

Niektor├ş v├Żrobcovia ako napr. LG pou┼ż├şvaj├║ svoje vlastn├ę rie┼íenia americkej chladni─Źky s minibarom:

LG door in door ÔÇô Na rozdiel od minibaru maj├║ chladni─Źky LG door in door otv├írate─żn├║ cel├║ vrchn├║ ─Źas┼ą prav├Żch dver├ş. To v├ím umo┼żn├ş pohodlnej┼í├ş pr├şstup dovn├║tra, z├írove┼ł v┼íak neunikne von pr├şli┼í ve─ża studen├ęho vzduchu, tak┼że st├íle ide o ┼íetrnej┼í├ş postup ako keby ste otvorili cel├ę dvere.

Americk├í chladni─Źka LG GSJ960PZBZ s funkciou door in door (ve─żk├Żm minibarom)
Americk├ę chladni─Źky s funkciou door in door (ako model LG GSJ960PZBZ na foto) maj├║ namiesto mal├Żch dvierok ako pri minibare samostatne otv├írate─żn├ę v├Ą─Ź┼íie dvierka. V ich pr├şpade unikne von viac studen├ęho vzduchu, st├íle je to v┼íak menej ako keby ste museli otvori┼ą cel├ę dvere.

LG door in door instaview ÔÇô M├í ve─żk├ę dvierka rovnako ako chladni─Źka LG door in door, v pr├şpade chladni─Źky LG instaview s├║ v┼íak presklen├ę ┼ípeci├ílnym tmav├Żm neprieh─żadn├Żm sklom. Ke─Ć na┼ł zaklopete, sklo sa automaticky sprieh─żadn├ş a vy tak uvid├şte dovn├║tra bez toho, aby ste museli dvierka otvori┼ą. T├Żmto sp├┤sobom u┼íetr├şte e┼íte viac energie a potraviny s├║ za tmav├Żm sklom chr├ínen├ę pred svetlom a slne─Źn├Żm ┼żiaren├şm.

Americk├í chladni─Źka LG GSX960MTAZ s funkciou door in door instaview
Funkcia door in door instaview, ktor├║ pou┼ż├şva v americk├Żch chladni─Źk├ích LG, v├ím navy┼íe oproti door in door chladni─Źke umo┼żn├ş nazrie┼ą dnu cez ┼ípeci├ílne samosprieh─żad┼łovacie sklo. V norm├ílnom stave je sklo tmav├ę, sprieh─żadn├ş sa po zaklopan├ş ÔÇô vy tak m├┤┼żete nazrie┼ą dnu bez toho, aby ste museli mal├ę ─Źi ve─żk├ę dvierka na chladni─Źke v├┤bec otvori┼ą.

Spotreba energie americkej chladni─Źky a energetick├ę triedy

Be┼żn├í chladni─Źka bude vo v├Ą─Ź┼íine pr├şpadov spotreb├║va┼ą menej energie ne┼ż chladni─Źka americk├í.

Je to z d├┤vodu, ┼że americk├í chladni─Źka mus├ş uchladi┼ą v├Ą─Ź┼í├ş priestor┬áÔÇô fyziku proste neoklamete.

Spotrebu chladni─Źky ovplyv┼łuje napr. hr├║bka izol├ície a typ izola─Źn├ęho materi├ílu, vn├║torn├ę usporiadanie, rovnomernos┼ą rozlo┼żenia teploty vo vn├║tri, ale napr. aj typ kompresora ÔÇô chladni─Źky s line├írnymi kompresormi alebo s invertorov├Żmi kompresormi s├║ ├║spornej┼íie.

Americk├ę chladni─Źky sa tak ako in├ę spotrebi─Źe delia do tzv. energetick├Żch tried. Na zaradenie do pr├şslu┼ínej triedy m├í vplyv spotreba energie americkej chladni─Źky, ale tie┼ż jej objem. Plat├ş teda, ┼że americk├í chladni─Źka s vy┼í┼í├şm vn├║torn├Żm objemom m├┤┼że by┼ą zaraden├í v rovnakej alebo ├║spornej┼íej triede ne┼ż chladni─Źka s ni┼ż┼í├şm objemom aj napriek tomu, ┼że m├í vy┼í┼íiu spotrebu energie. Sta─Ź├ş, ┼że bude vzh─żadom na dan├Ż objem ├║spornej┼íia.

Pr├şslu┼ín├║ triedu spolu so spotrebou (┼ípecifikuje sa v kWh tak ako pri in├Żch spotrebi─Źoch), vn├║torn├Żm objemom ─Źi hlu─Źnos┼ąou n├íjdete v technickej ┼ípecifik├ícii chladni─Źky alebo na tzv. energetickom ┼ít├ştku americkej chladni─Źky.

Od r. 2010 sa sm├║ v E├Ü pred├íva┼ą┬álen chladni─Źky triedy A a vy┼í┼íej. Na v├Żber teda m├íte z tried A, A+, A++ a A+++.┬á

Od r. 2021 boli zaveden├ę nov├ę energetick├ę triedy a ┼ít├ştky nielen pre americk├ę chladni─Źky, ale pre v├Ą─Ź┼íinu spotrebi─Źov (pre niektor├ę druhy sa menili postupne).

Americk├ę chladni─Źky aj ─Ćal┼íie spotrebi─Źe sa toti┼ż stali nato─żko ├║sporn├Żmi, ┼że v├Ą─Ź┼íina z nich spadala do dvoch naj├║spornej┼í├şch energetick├Żch tried. Orientova┼ą sa medzi jednotliv├Żmi modelmi teda bolo ─Źoraz ┼ąa┼ż┼íie.

Zmenil sa dizajn ┼ít├ştkov ÔÇôpou┼żit├Ż typ p├şsma, tmavomodr├í farba namiesto bledomodrej, zmizlo tie┼ż or├ímovanie a piktogramy sa zjednodu┼íili. P├┤vodn├ę energetick├ę triedy A+++, A++, A+, A, B, C, D, E, F, G sa zmenili na A, B, C, D, E, F, G, pri─Źom triedy A+++, A++ a A+ zanikli.

P├┤vodn├ę energetick├ę triedy A+++ A++ A+ A B C D E F G
Nov├ę energetick├ę triedy od r. 2021 A B C D E F G

Tabu─żka 2 ÔÇô V├Żpis (nie porovnanie) p├┤vodn├Żch a nov├Żch energetick├Żch tried.

Z├írove┼ł plat├ş, ┼że p├┤vodn├ę a nov├ę energetick├ę triedy medzi sebou nemaj├║ ┼żiadny vz┼ąah.

Nemo┼żno poveda┼ą, ┼że napr. nov├í energetick├í trieda A zodpoved├í p├┤vodnej A+++, zmenila sa toti┼ż aj metodika v├Żpo─Źtu. Pri prezna─Źovan├ş star┼í├şch americk├Żch chladni─Źiek v obchodoch sa ─Źasto stalo, ┼że dve chladni─Źky v rovnakej triede A++ bola jedna preraden├í do triedy E a druh├í do triedy F.

Nov├Ż energetick├Ż ┼ít├ştok pre americk├ę chladni─Źky od r. 2021
Nov├Ż energetick├Ż ┼ít├ştok pre americk├ę chladni─Źky od r. 2021 ÔÇô zmenili sa energetick├ę triedy, ale aj dizajn ┼ít├ştka.

Hlu─Źnos┼ą americkej chladni─Źky

Hlu─Źnos┼ą je pri americkej chladni─Źke ─Źasto podce┼łovan├Ż parameter, no pri dne┼ín├Żch trendoch b├Żvania, kedy ob├Żva─Źka s kuchy┼łou tvoria jednu miestnos┼ą v├ís m├┤┼że hlu─Źn├í chladni─Źka┬ánepr├şjemne prekvapi┼ą┬ánapr. pri sledovan├ş celove─Źern├ęho filmu. A niektor├ę chladni─Źky vedia by┼ą skuto─Źne hlu─Źn├ę.

Hlu─Źnos┼ą sa ud├íva v decibeloch (skratka dB) a ide o relat├şvny pojem ÔÇô ka┼żd├ę ucho toti┼ż vn├şma dan├ę frekvencie zvuku inak. Z├íle┼ż├ş tie┼ż od umiestnenia chladni─Źky, kuchynskej linky, typu podlahy a mnoh├Żch in├Żch okolnost├ş (niektor├ę materi├íly zvuk pohlcuj├║, in├ę odr├í┼żaj├║). Vo v┼íeobecnosti v┼íak m├┤┼żete za tich├║ americk├║ chladni─Źku pova┼żova┼ą tak├║, ktor├í m├í hlu─Źnos┼ą ni┼ż┼íiu ako 37 dB. Hlu─Źnos┼ą je taktie┼ż uveden├í na energetickom ┼ít├ştku chladni─Źky. Hlasitosti jednotliv├Żch typov spotrebi─Źov a ekvivalentn├Żch ─Źinnost├ş n├íjdete ni┼ż┼íie v tabu─żke.

Hlu─Źnos┼ą (dB) Typ spotrebi─Źa Ekvivalent
39 ÔÇô 50 um├Żva─Źka riadu, chladni─Źka (pri americk├Żch je priemer 40 dB) tich├í ulica
50 pr├í─Źka po─Źas prania tich├Ż rozhovor, slab├Ż d├í┼ż─Ć
55 ty─Źov├Ż mix├ęr hlasit├Ż rozhovor
60 digestor na n├şzkej r├Żchlosti hlasit├Ż rozhovor
60 ÔÇô 80 vys├íva─Ź ve─Źer v bare, spolo─Źensk├í udalos┼ą, potlesk v s├íle, hlasit├í hudba
70 ÔÇô 75 pr├í─Źka po─Źas odstre─Ćovania ve─Źer v bare, spolo─Źensk├í udalos┼ą, potlesk v s├íle, hlasit├í hudba
90 nie je vlak prechádzajúci okolo
110 nie je diskot├ęka alebo rockov├Ż koncert
130 nie je prah bolesti

Tabu─żka 3 ÔÇô Porovnanie hlasitost├ş r├┤znych typov spotrebi─Źov a ekvivalentn├Żch hlasitost├ş v r├┤znych prostrediach.

Zapam├Ątajte si: Niektor├ę zdroje uv├ídzaj├║, ┼że spotrebi─Ź s hlu─Źnos┼ąou vy┼í┼íou o 3 dB je subjekt├şvne dvakr├ít hlu─Źnej┼í├ş. To v┼íak nie je pravda, v skuto─Źnosti m├í s├şce dvojn├ísobn├Ż akustick├Ż v├Żkon, pre dvojn├ísobn├║ hlasitos┼ą by v┼íak muselo pr├şs┼ą k n├írastu a┼ż o 10 dB.┬á

Nerezov├í klasika, elegantn├í ─Źierna i extravagantn├í farba

Spomedzi farebn├Żch preveden├ş americk├Żch chladni─Źiek jednozna─Źne dominuje nerezov├í povrchov├í ├║prava. V├Żhodou nehrdzavej├║cej ocele je vysok├í odolnos┼ą, v┼íetko v┼íak z├íle┼ż├ş na type pou┼żit├ęho materi├ílu. Nev├Żhodou s├║ odtla─Źky prstov, ktor├ę s├║ na nerezovom povrchu v┼żdy v├Żrazne, op├Ą┼ą v┼íak z├ívis├ş od pou┼żit├ęho materi├ílu ÔÇô niektor├ş v├Żrobcovia pou┼ż├şvaj├║ ┼ípeci├ílne povrchov├ę ├║pravy proti odtla─Źkom prstov (naz├Żva sa napr. anti fingerprint), nie v┼żdy to v┼íak funguje na 100 %. Nerezov├ę americk├ę chladni─Źky s├║ z h─żadiska interi├ęrov├ęho dizajnu univerz├ílne a ni─Ź s nimi nepokaz├şte v modernej ani v rustik├ílnej kuchyni.

Okrem toho s├║ ─Źast├ę aj ─Źierne americk├ę chladni─Źky. Elegantn├í ─Źierna sa hod├ş do minimalistick├Żch i klasick├Żch kuch├Ż┼ł, ─Źi u┼ż laden├Żch do tmav├Żch farieb alebo do bled├Żch, kde vytvoria efektn├Ż kontrast. Rovnako aj pri ─Źiernej pozor na odtla─Źky prstov.

Naopak, biele americk├ę chladni─Źky s├║ priam ide├ílne do modern├Żch minimalistick├Żch kuch├Ż┼ł s rovn├Żmi l├şniami, ktor├ę dok├í┼żu pr├şjemne osvie┼żi┼ą a doslova roz┼żiari┼ą (ve─żk├í biela plocha odr├í┼ża mno┼żstvo svetla). Ak sa v┼íak pohr├íte s farbami, m├┤┼żete aj s nimi vytvori┼ą kontrast pr├ş┼ąa┼żliv├Ż pre o─Źi.

Okrem uveden├Żch farieb sa m├┤┼żete stretn├║┼ą napr. aj s b├ę┼żov├Żmi americk├Żmi chladni─Źkami, modr├Żmi americk├Żmi chladni─Źkami ─Źi in├Żmi farebn├Żmi prevedeniami. Nie s├║ v┼íak tak├ę ─Źast├ę ako nerezov├ę, ─Źierne a biele americk├ę chladni─Źky.

Americk├ę chladni─Źky ─Źierne, biele, nerezov├ę a b├ę┼żov├ę
Americk├║ chladni─Źku m├┤┼żete ma┼ą v r├┤znych farebn├Żch vyhotoveniach a zladi┼ą ju tak so zvy┼íkom kuchyne.

Umiestnenie americkej chladni─Źky v kuchyni ÔÇô vstavan├í, vo─żne stojaca

Americk├ę chladni─Źky s├║ skuto─Źne objemn├ę. Niektor├ę a┼ż to─żko, ┼że nemusia prejs┼ą be┼żn├Żmi dvermi. Pred k├║pou si teda rad┼íej dvakr├ít preverte, ak├ę m├í vami vybran├í americk├í chladni─Źka rozmery, a ─Źi ┬ása v├ím nielen v├┤jde na vytipovan├ę miesto v kuchyni, ale tie┼ż to, ┼że prejde cez v┼íetky dvere v dome, pr├şpadne cez schodisko, resp. v├Ż┼ąah. Nezabudnite taktie┼ż pripo─Ź├şta┼ą┬á5 cm zozadu a 2 cm sprava i z─żava┬áÔÇô to s├║ rezervy, ktor├ę s├║ odpor├║─Źan├ę v├Żrobcami pre dostato─Źn├║ cirkul├íciu vzduchu a ├║─Źinn├ę chladenie.

─îast├Żm probl├ęmom je, ┼że americk├í chladni─Źka vy─Źnieva spred kuchynskej linky. Ak m├íte plytk├║ kuchynsk├║ linku, pozrite si americk├ę chladni─Źky s h─║bkou do 60 cm. Ak h─żad├íte ─Źo naju┼ż┼í├ş model, ide├ílna pre v├ís bude americk├í chladni─Źka so ┼í├şrkou 70 cm, pr├şpadne americk├í chladni─Źka so ┼í├şrkou do 80 cm.

Pri v├Żbere miesta sa sna┼żte┬áneumiestni┼ą chladni─Źku ved─ża zdroja tepla, napr. pri radi├ítor, spor├ík, r├║ru alebo um├Żva─Źku riadu. Taktie┼ż by ste ju nemali vystavova┼ą priamemu slne─Źn├ęmu ┼żiareniu ÔÇô slnko dok├í┼że v lete tie┼ż dobre podk├║ri┼ą.

Myslite aj na hmotnos┼ą ÔÇô pri americk├Żch chladni─Źk├ích sa stretnete s hmotnos┼ąou cca. 75 ÔÇô 175 kg. Niektor├ę typy podl├íh na to m├┤┼żu by┼ą citliv├ę a tie┼ż s┼ąahovanie a presun takejto chladni─Źky nie je pr├íca pre jedn├ęho a ─Źasto ani pre dvoch chlapov.

Aj americk├ę chladni─Źky tak ako in├ę spotrebi─Źe rozdeli┼ą pod─ża umiestnenia na:

Vstavan├ę americk├ę chladni─Źky ÔÇô S├║ ur─Źen├ę na zabudovanie do kuchynskej linky, vstavan├ę americk├ę chladni─Źky s├║ v┼íak sk├┤r v├Żnimkou a na slovenskom trhu n├íjdete iba zop├ír modelov.

Vo─żne stojace americk├ę chladni─Źky ÔÇô Na rozdiel od vstavan├Żch ich m├┤┼żete umiestni┼ą kdeko─żvek do kuchyne. Vo─żne stojacich je v├Ą─Ź┼íina americk├Żch chladni─Źiek pred├ívan├Żch na na┼íom trhu.

Tip pre v├ís:┬áV pr├şpade, ┼że chcete americk├║ chladni─Źku zladi┼ą s kuchynskou linkou a neviete n├íjs┼ą vstavan├║, nie je e┼íte ni─Ź straten├ę. Pre─Ź├ştajte si m├┤j ─Źl├ínok Aby americk├í chladni─Źka v kuchyni neprek├í┼żala…┬áa pozrite si pr├şklady rie┼íen├ş, ako ju umiestni┼ą.

Americk├í chladni─Źka v kuchyni obstavan├í kuchynskou linkou
Aj americk├║ chladni─Źku m├┤┼żete obstava┼ą kuchynskou linkou. Pre─Ź├ştajte si, ako na to, aby v├ím americk├í chladni─Źka v kuchyni neprek├í┼żala.

Aby potraviny ostali ─Źo najdlh┼íie ─Źerstv├ę

V├Ą─Ź┼íina americk├Żch chladni─Źiek je vybaven├í aspo┼ł z├íkladn├Żm bezn├ímrazov├Żm syst├ęmom. Pod─ża tohto krit├ęria ich m├┤┼żeme rozdeli┼ą na nieko─żko druhov:

Americk├í chladni─Źka total no frost ÔÇô Z├íkladom je ventil├ítor, ktor├Ż zabezpe─Źuje n├║ten├║ a rovnomern├║ cirkul├íciu vzduchu, ─Ź├şm minimalizuje tvorbu kondenz├ítu. To mal├ę mno┼żstvo skondenzovanej vlhkosti je odv├ídzan├ę cez mal├Ż otvor na vonkaj┼íiu stranu chladni─Źky. V zbernej n├ídobke ju potom teplo z kompresora odpar├ş do prostredia. Ventil├ítor tie┼ż zabezpe─Źuje rovnomern├║ distrib├║ciu vlhkosti, tak┼że potraviny v americkej chladni─Źke s technol├│giou total no frost vydr┼żia najdlh┼íie. T├║to technol├│giu n├íjdete v takmer ka┼żdej americkej chladni─Źke.

Americk├í chladni─Źka no frost ÔÇô Podobn├í technol├│gia ako total no frost, av┼íak bez ventil├ítora. Kondenz├ít stek├í do n├ídobky nad kompresorom, kde sa teplom odpar├ş. Na rozdiel od total no frost americkej chladni─Źky sa v┼íak v tomto pr├şpade m├┤┼żu vyskytova┼ą kvapky kondenz├ítu aj vo vn├║tri chladni─Źky a distrib├║cia vlhkosti nie je rovnomern├í.

Americk├í chladni─Źka low frost ÔÇô Vytv├íra nejak├║ n├ímrazu, av┼íak menej ako klasick├í chladni─Źka bez tejto technol├│gie. Pou┼ż├şva na to zdokonalen├Ż syst├ęm vedenia v├Żparn├şka po celom vn├║tornom obvode chladni─Źky, nie iba na zadnej stene. V americk├Żch chladni─Źk├ích ide sk├┤r o v├Żnimku a tento syst├ęm je v├Ą─Ź┼íinou kombinovan├Ż s ventil├ítorom.

Zapam├Ątajte si: Funkcia bezn├ímrazov├ęho syst├ęmu m├┤┼że ma┼ą r├┤zne obchodn├ę n├ízvy, napr. Air flow, Multi air flow, Multi flow 360 ┬░ a pod.

Niektor├ę americk├ę chladni─Źky pon├║kaj├║ okrem bezn├ímrazov├Żch syst├ęmov aj ─Ćal┼íie funkcie na pred─║┼żenie ─Źerstvosti potrav├şn. Patria medzi ne napr.:

Antibakteri├ílny filter ÔÇô Ventil├ítor je vybaven├Ż filtrom s akt├şvnym uhl├şm, ktor├Ż pohlcuje pachy v americkej chladni─Źke. U┼ż nikdy nebudete na pohltenie pachu potrebova┼ą k├ívu alebo s├│du nasypan├║ v mi┼íti─Źke alebo na tanieriku.

Ioniz├ítor┬áÔÇô Naz├Żva sa aj Ion air a v spolupr├íci so vstavan├Żm ventil├ítorom ionizuje vzduch, ─Ź├şm ho zbavuje bakt├ęri├ş a nepr├şjemn├Żch z├ípachov. V├Żsledkom s├║ dlh┼íie ─Źerstv├ę potraviny.

Modr├ę svetlo ÔÇô V z├ísuvke na ovocie a zeleninu sa nach├ídzaj├║ sveteln├ę zdroje vy┼żaruj├║ce modr├ę svetlo so ┼ípecifickou vlnovou d─║┼żkou, ktor├ę pom├íha aktivova┼ą procesy fotosynt├ęzy v rastlin├ích. Zelenina a ovocie si tak zachov├í prirodzen├║ chu┼ą a obsah vitam├şnov omnoho dlh┼íie. T├íto funkcia sa tie┼ż naz├Żva Blue Light alebo Active Fresh Blue Light.

Nie je smart ako smart americk├í chladni─Źka

Smart elektrospotrebi─Źe s├║ tu s nami u┼ż nieko─żko rokov. Tak ako pri ostatn├Żch spotrebi─Źoch, ani pri americk├Żch chladni─Źk├ích v┼íak neplat├ş, ┼że ka┼żd├Ż smart spotrebi─Ź mus├ş ma┼ą rovnak├║ funkcionalitu.

Z h─żadiska smart funkci├ş m├┤┼żeme americk├ę chladni─Źky rozdeli┼ą do nieko─żk├Żch kateg├│ri├ş:

Americk├ę chladni─Źky bez smart funkci├ş ÔÇô Be┼żn├ę americk├ę chladni─Źky, ktor├ę m├┤┼żete ovl├ída┼ą iba tla─Źidlami priamo na spotrebi─Źi.

Smart americk├ę chladni─Źky ÔÇô M├┤┼żete ich ovl├ída┼ą prostredn├şctvom aplik├ície v smartf├│ne a to odkia─żko─żvek, pokojne aj z pr├íce ─Źi dovolenky. Umo┼ż┼łuje to vstavan├Ż WiFi modul, pomocou ktor├ęho sa smart americk├í chladni─Źka pripoj├ş do va┼íej dom├ícej WiFi siete a do internetu. Pomocou aplik├ície potom m├┤┼żete na dia─żku nastavova┼ą teplotu chladiacej a mraziacej ─Źasti, nastavova┼ą dovolenkov├Ż re┼żim ─Źi in├ę funkcie, ale tie┼ż sledova┼ą spotrebu energie, po─Źet otvoren├ş dver├ş ─Źi ─Ćal┼íie ┼ítatistiky v preh─żadn├Żch grafoch.

Americk├í smart chladni─Źka LG s ovl├ídan├şm cez smartf├│n
Ak je americk├í chladni─Źka smart, neznamen├í to, ┼że je vybaven├í ve─żk├Żm farebn├Żm displejom (ten maj├║ a┼ż chladni─Źky Samsung Family Hub). Ozna─Źenie smart sa pou┼ż├şva pre americk├ę chladni─Źky, ktor├ę m├┤┼żete ovl├ída┼ą cez aplik├íciu v smartf├│ne alebo tablete.

Americk├ę chladni─Źky so smart diagnostikou ÔÇô Umo┼ż┼łuj├║┬á z├íkladn├║ diagnostiku por├║ch servisn├Żm technikom na dia─żku, nie je teda nutn├í jeho n├ív┼íteva vo va┼íej kuchyni. Americk├ę chladni─Źky so smart diagnostikou m├┤┼żu, ale nemusia disponova┼ą ─Ćal┼í├şmi smart funkciami.

Americk├ę chladni─Źky Family Hub ÔÇô Ide o americk├ę chladni─Źky z dielne v├Żrobcu Samsung. Americk├ę chladni─Źky Samsung Family Hub nemaj├║ klasick├Ż ovl├ídac├ş panel, ale vstavan├Ż obrovsk├Ż tablet s uhloprie─Źkou 21″ (ve─żkos┼ą cca ako kancel├írsky po─Ź├şta─Źov├Ż monitor, len na v├Ż┼íku). Pomocou tabletu potom m├┤┼żete ovl├ída┼ą v┼íetky funkcie chladni─Źky ako priamo, tak i na dia─żku. Okrem toho v┼íak m├í tablet vlastn├Ż opera─Źn├Ż syst├ęm s aplik├íciami, m├┤┼że v├ím teda posl├║┼żi┼ą ako rodinn├í n├ístenka, na ktorej m├┤┼żete zdie─ża┼ą odkazy ─Źi fotografie. Takisto si na ┼łom m├┤┼żete prehliada┼ą textov├ę i videorecepty, predpove─Ć po─Źasia, kalend├ír, internet a mnoho in├ęho.

Americk├í chladni─Źka Samsung Family Hub ÔÇô poh─żad na multimedi├ílny dotykov├Ż displej
Chladni─Źky Samsung Family Hub by sme pokojne mohli ozna─Źi┼ą ako multimedi├ílne. Maj├║ vstavan├Ż obrovsk├Ż 21,5″ displej s prekr├ísnymi farbami. M├┤┼żete na ┼łom nech├íva┼ą odkazy ─Źi fotografie pre rodinn├Żch pr├şslu┼ín├şkov, prezera┼ą si kalend├ír, textov├ę ─Źi video recepty a mnoho ─Ćal┼íieho.

─îo sa t├Żka ovl├ídac├şch panelov americk├Żch chladni─Źiek, v├Ą─Ź┼íina modelov je ovl├ídan├í elektronicky, tj. tla─Źidlami alebo dotykom a vybaven├í jednoduch├Żm displejom zobrazuj├║cim teplotu, pr├şpadne akt├şvne funkcie. Farebn├Ż grafick├Ż displej je sk├┤r v├Żnimkou a zatia─ż dom├ęnou spom├şnan├Żch americk├Żch chladni─Źiek typu Family Hub. Mechanick├Ż termostat tak ako pri lacn├Żch modeloch be┼żn├Żch chladni─Źiek v t├Żch americk├Żch obvykle nen├íjdete.

Jeden ─Źi dva kompresory? Klasick├í, invertorov├í ─Źi line├írny

Americk├ę (aj be┼żn├ę) chladni─Źky m├┤┼żeme rozdeli┼ą pod─ża po─Źtu kompresorov a chladiacich okruhov. V├Ą─Ź┼íina americk├Żch chladni─Źiek je vybaven├í jedn├Żm kompresorom a dvoma chladiacimi okruhmi.

Jednokompresorov├ę americk├ę chladni─Źky s jedn├Żm chladiacim okruhom ÔÇô Maj├║ jeden┬áspolo─Źn├Ż chladiaci okruh pre chladiacu i mraziacu ─Źas┼ą. Teplotu je v nich mo┼żn├ę nastavi┼ą iba pre chladiacu ─Źas┼ą, v mrazni─Źke je kon┼ítantn├í teplota. ─Äal┼íou nev├Żhodou je, ┼że m├┤┼żete vypn├║┼ą iba cel├ę zariadenie naraz. V├Żhodou je ni┼ż┼íia cena a n├şzka spotreba energie, tieto modely s├║ v┼íak na na┼íom trhu sk├┤r v├Żnimkou.

Jednokompresorov├ę americk├ę chladni─Źky s dvoma chladiacimi okruhmi ÔÇô Predstavuj├║ kompromis medzi jedin├Żm chladiacim okruhom a dvojkompresorov├Żmi chladni─Źkami. Obsahuj├║ elektromagnetick├Ż ventil, ktor├Ż riadi tlak v druhom samostatnom okruhu pre mrazni─Źku. M├┤┼żete na nich teda nastavi┼ą teplotu┬ázvl├í┼í┼ą pre chladiacu i mraziacu ─Źas┼ą a taktie┼ż┬átieto ─Źasti samostatne vyp├şna┼ą. S├║ o nie─Źo drah┼íie ne┼ż jednookruhov├ę chladni─Źky a maj├║ mierne vy┼í┼íiu spotrebu energie. Tak├Żmto sp├┤sobom m├í rie┼íen├ę chladenie drviv├í v├Ą─Ź┼íina americk├Żch chladni─Źiek.

Dvojkompresorov├ę americk├ę chladni─Źky ÔÇô Disponuj├║ dvoma kompresormi, pri─Źom ka┼żd├Ż obsluhuje jeden chladiaci okruh. Mraziaca i chladiaca ─Źas┼ą maj├║ teda┬ásamostatn├ę okruhy, tak┼że je mo┼żn├ę nastavova┼ą teplotu pre ka┼żd├║ z t├Żchto sekci├ş oddelene, aj ich oddelene vyp├şna┼ą. Nev├Żhodou je v├Żrazne vy┼í┼íia cena ne┼ż pri chladni─Źk├ích s jedn├Żm kompresorom, vy┼í┼íia spotreba energie a, samozrejme, v├Żrazne vy┼í┼íia hmotnos┼ą.┬áToto rie┼íenie n├íjdete sk├┤r v├Żnimo─Źne, v t├Żch najdrah┼í├şch modeloch americk├Żch chladni─Źiek.

O nie─Źo d├┤le┼żitej┼í├ş ako po─Źet je v┼íak typ kompresora:

Americk├ę chladni─Źky s klasick├Żm kompresorom ÔÇô Ide o klasick├Ż piestov├Ż kompresor, kde je pohyb piesta stla─Źuj├║ceho chladiace m├ędium vyvolan├Ż elektromotorom a pren├í┼ían├Ż na piest ojnicou. Tento kompresor m├┤┼że be┼ża┼ą iba v 2 re┼żimoch ÔÇô bu─Ć je ├║plne vypnut├Ż alebo be┼ż├ş na pln├Ż v├Żkon.┬á Americk├ę chladni─Źky s klasick├Żm kompresorom patria kv├┤li tomu medzi najhlu─Źnej┼íie, oproti minulosti s├║ v┼íak na tom s hlu─Źnos┼ąou omnoho lep┼íie.

Americk├ę chladni─Źky s invertorov├Żm kompresorom ÔÇô Aj v tomto pr├şpade je princ├şp rovnak├Ż ako pri piestovom kompresore. Rozdielom je vstavan├Ż invertor (elektronick├Ż meni─Ź), ktor├Ż umo┼ż┼łuje regul├íciu ot├í─Źok kompresora. V pr├şpade, ┼że chladni─Źka potrebuje dokorigova┼ą teplotu iba mierne, m├┤┼że kompresor be┼ża┼ą s men┼í├şmi ot├í─Źkami, t├Żm p├ídom je tich┼í├ş a m├í ni┼ż┼íiu spotrebu energie. Pokojnej┼íie s├║ tie┼ż rozbehy a zastavovanie kompresora, ktor├ę b├Żvaj├║ v pr├şpade klasick├ęho kompresora bez invertora hlu─Źnej┼íie.

Americk├ę chladni─Źky s line├írnym kompresorom ÔÇô Pohyb piesta nevyvol├íva v tomto pr├şpade elektromotor, piest tvor├ş jadro elektromagnetu a pohybuje sa vplyvom elektromagnetickej indukcie, ktor├║ vyvol├íva striedav├ę pole induk─Źnej cievky navinutej okolo valca. Ide o rovnak├Ż princ├şp, ak├Ż sa pou┼ż├şva v reproduktoroch. V─Ćaka tomuto princ├şpu maj├║ americk├ę chladni─Źky s line├írnym kompresorom n├şzku hlu─Źnos┼ą, n├şzku spotrebu energie a dlh┼íiu ┼żivotnos┼ą. Priekopn├şkom tejto technol├│gie je v├Żrobca LG.

Line├írny kompresor, pou┼ż├şvan├Ż v americk├Żch chladni─Źk├ích LG
Pok├Żm klasick├Ż kompresor m├í viacero pohybliv├Żch ─Źast├ş, line├írny kompresor iba jednu. Pohyb jeho piestu toti┼ż nevyvol├íva elektromotor, ale elektromagnet. V├Żsledkom je ni┼ż┼íia hlu─Źnos┼ą a spotreba, a tie┼ż dlh┼íia ┼żivotnos┼ą. Zdroj: LG.

Klimatick├í trieda chladni─Źky

Ud├íva optim├ílnu teplotu prostredia, v ktorom je americk├í chladni─Źka┬áprev├ídzkovan├í. V pr├şpade odch├Żlky tepl├┤t mimo odpor├║─Źan├ęho rozsahu pre triedu, v ktorej dan├Ż model pracuje m├┤┼że st├║pa┼ą spotreba energie chladni─Źky a tie┼ż m├┤┼że pr├şs┼ą k nedostato─Źn├ęmu chladeniu a pre┼ąa┼żovaniu kompresora, ─Źo m├í za n├ísledok skr├ítenie ┼żivotnosti spotrebi─Źa.

V├Ą─Ź┼íina chladni─Źiek v┼íak dok├í┼że┬ápracova┼ą vo viacer├Żch klimatick├Żch triedach.

Klimatickej triede nemus├şte pri n├íkupe venova┼ą zv├Ż┼íen├║ pozornos┼ą. Americk├ę chladni─Źky (aj in├ę chladni─Źky) pred├ívan├ę na Slovensku vedia takmer v┼íetky pracova┼ą v klimatick├Żch triedach prisp├┤soben├Żch pre na┼íe teplotn├ę p├ísmo.

Upozornenie: V nespr├ívnej klimatickej triede m├┤┼żu by┼ą modely z nejakej neofici├ílnej distrib├║cie ur─Źen├ę pre in├ę trhy ÔÇô istotu z├şskate t├Żm, ┼że budete nakupova┼ą americk├ę chladni─Źky v preveren├Żch e-shopoch.

Klimatick├í trieda Slovn├ę ozna─Źenie Min. teplota prostredia Max. teplota prostredia
SN subnormálna teplota 10 °C 32 °C
N normálna teplota 16 °C 32 °C
ST subtropická teplota 18 °C 38 °C
T tropická teplota 18 °C 43 °C

Tabu─żka 3 ÔÇô Klimatick├ę triedy americk├Żch chladni─Źiek.┬á

─Äal┼íie parametre a funkcie americk├Żch chladni─Źiek

6. zmyselÔÇô Technol├│gia, ktor├í reguluje v├Żkon kompresorov tak, aby bola dosiahnut├í optim├ílna teplota vo vn├║tri chladni─Źky s ─Źo najni┼ż┼íou spotrebou energie.

Metal cooling, metal fresh ÔÇô Na zadnej strane vn├║tornej steny americkej chladni─Źky je umiestnen├Ż hrub├Ż oce─żov├Ż plech, ktor├Ż dok├í┼że akumulova┼ą chlad. Pri otvoren├ş dver├ş teda nekles├í teplota vo vn├║tri chladni─Źky tak r├Żchlo a jej v├Żkyvy s├║ minim├ílne.

Dovolenkov├Ż re┼żim ÔÇô Umo┼ż┼łuje vypn├║┼ą chladiacu ─Źas┼ą americkej chladni─Źky (nastav├ş sa v nej vy┼í┼íia teplota, napr. 10 alebo 15 ┬░C), pri─Źom n├şzka teplota v mraziacej ─Źasti ostane zachovan├í. T├Żm u┼íetr├şte energiu v pr├şpade, ┼że sa z dom├ícnosti vzdialite na dlh┼í├ş ─Źas (napr. na dovolenku).

Invertor, invertor technology ÔÇô Ide o ozna─Źenia pre americk├║ chladni─Źku s invertorov├Żm kompresorom (pozri vy┼í┼íie v tomto ─Źl├ínku).

Touch control ÔÇô Dotykov├ę ovl├ídanie ovl├ídacieho panela (tla─Źidl├í netreba stl├í─Źa┼ą, sta─Ź├ş sa dotkn├║┼ą).

Soft close ÔÇô Automatick├ę dovieranie dver├ş nadoraz, zabr├íni prudk├ęmu tresnutiu dverami a t├Żm po┼íkodeniu ─Źi opotrebovaniu dver├ş alebo obsahu v americkej chladni─Źke.

Fresh sense ÔÇô Sn├şma teplotu nielen vo vn├║tri chladni─Źky, ale aj v jej okol├ş a prisp├┤sobuje tomu chladiaci v├Żkon. T├Żm p├ídom minimalizuje teplotn├ę v├Żkyvy, kon┼ítantn├í teplota potom predl┼żuje ┼żivotnos┼ą potrav├şn.

Prec├şzne chladenie ÔÇô Dok├í┼że regulova┼ą teplotu vo vn├║tri chladni─Źky v rozmedz├ş desat├şn ┬░C, t├Żm p├ídom minimalizuje teplotn├ę v├Żkyvy a pred─║┼żi trvanlivos┼ą potrav├şn.

R├Żchle chladenie ÔÇô Umo┼żn├ş v├ím r├Żchlo schladi┼ą potraviny pr├íve vlo┼żen├ę do chladni─Źky (napr. z n├íkupu).

R├Żchle mrazenie ÔÇô R├Żchlo zamraz├ş potraviny, vhodn├ę pre ─Źo najdlh┼íiu trvanlivos┼ą ovocia a zeleniny, ktor├ę si prinesiete zo z├íhrady, pr├şpadne m├Ąsa, ktor├ę si prinesiete z obchodu alebo zo zab├şja─Źky.

Antibakteri├ílny povrch ÔÇô Vn├║torn├ę steny americkej chladni─Źky maj├║ ┼ípeci├ílnu ├║pravu, v─Ćaka ktorej sa na ┼łom nemno┼żia bakt├ęrie.

Antibakteri├ílne tesnenie ÔÇô Tesnenie dver├ş americkej chladni─Źky m├í ┼ípeci├ílnu ├║pravu, v─Ćaka ktorej sa na ┼łom nemno┼żia bakt├ęrie.

Easy lift ÔÇô Ozna─Źenie pre syst├ęm, ktor├Ż v├ím umo┼żn├ş posun├║┼ą alebo nadvihn├║┼ą ─Źas┼ą presklenej police v chladni─Źke a polo┼żi┼ą tak f─ża┼íu na policu pod ┼łou na v├Ż┼íku.

Ob─ż├║ben├ę zna─Źky a ceny americk├Żch chladni─Źiek

Medzi najob─ż├║benej┼íie patria jednozna─Źne americk├ę chladni─Źky LG a americk├ę chladni─Źky Samsung. Okrem toho v┼íak n├íjdete americk├ę chladni─Źky aj v ponuke ─Ćal┼í├şch v├Żrobcov spotrebi─Źov ako napr. AEG, BOSCH, Gorenje, Electrolux, Concept at─Ć. Ak v├ís zauj├şma konkr├ętna zna─Źka, pozrite si zoznam v├Żrobcov americk├Żch chladni─Źiek.

─îo sa t├Żka cien, najlacnej┼íiu americk├║ chladni─Źku k├║pite za cenu od vy┼íe 500 EUR. Pod─ża ceny by sme ich potom mohli roztriedi┼ą do nieko─żk├Żch skup├şn:

Najlacnej┼íie americk├ę chladni─Źky (do 699 ÔéČ) ÔÇô Maj├║ ─żudov├║ cenu do 700 eur, disponuj├║ v├Ą─Ź┼íinou iba z├íkladn├Żmi funkciami (v├Żrobn├şk ─żadu je sk├┤r v├Żnimkou) a nie pr├şli┼í prec├şznym materi├ílov├Żm preveden├şm. S├║ v┼íak ide├ílnou vo─żbou, ak potrebujete ─Źo najviac priestoru za ─Źo najmenej pe┼łaz├ş.

Lacn├ę americk├ę chladni─Źky (do 999 ÔéČ) ÔÇô N├íjdete v nich ─Źasto aj v├Żrobn├şk ─żadu ─Źi ─Ćal┼íie funkcie zvy┼íuj├║ce komfort. Materi├ílov├ę prevedenie je sol├şdne.

Drah┼íie americk├ę chladni─Źky (do 1 999 ÔéČ) ÔÇô Ich spolo─Źn├Żm menovate─żom je kvalitn├ę vyhotovenie, bohat├ę funkcie a n├şzka spotreba energie (kvalitn├í izol├ícia). V├Żrobn├şk ─żadu je s├║─Źas┼ąou v├Ą─Ź┼íiny modelov, niektor├ę s├║ vybaven├ę aj smart funkciami.

Luxusn├ę americk├ę chladni─Źky (nad 2 000 ÔéČ) ÔÇô To najlep┼íie zo sveta americk├Żch chladni─Źiek, najkvalitnej┼íie materi├íly, prec├şzna kon┼ítrukcia a bohat├í funk─Źn├í v├Żbava pre t├Żch najn├íro─Źnej┼í├şch.

Neviete si vybra┼ą?

Pozrite si katal├│g v┼íetk├Żch americk├Żch chladni─Źiek a vyfiltrujte si po┼żadovan├ę modely pod─ża typu, rozmerov, farby ─Źi ─Ćal┼í├şch parametrov a funkci├ş.