Americké chladničky.sk

Najpodrobnejšie recenzie amerických chladničiek

Ako vybrať americkú chladničku – aktualizované: 2022

Ako vybrať americkú chladničku, americké chladničky v internetovom katalógu

Americké chladničky sú štýlovým doplnkom každej väčšej kuchyne. Poskytnú vám dostatok priestoru na všetky chutné ingrediencie, ktoré budete mať neustále po ruke v čerstvom stave. V tomto článku vám poradím, ako si takú chladničku vybrať a aké parametre si pri výbere všímať.

Americké chladničky nie sú z USA

Americké chladničky vďačia za svoj názov popularite v domácnostiach za oceánom. Existuje viacero typov – dvojdverové chladničky (nazývajú sa aj side by side chladničky), tzv. francúzske chladničky (nazývajú sa aj french door) či štvordverové chladničky, trojdverové chladničky alebo dokonca päťdverové chladničky.

Spoločným menovateľom týchto typov je omnoho väčší úložný priestor než pri bežných chladničkách, americké chladničky sú totiž omnoho širšie (šírka väčšiny modelov presahuje 80 cm). Vďaka obrovskej kapacite si v nich každý člen aj veľmi početnej domácnosti nájde vždy to, čo chutí práve jemu.

Americké chladničky sa postupne stali populárnymi aj v Európe a v súčasnosti ich nájdete v ponuke takmer každého výrobcu bielej techniky. Sú akýmsi symbolom luxusu, pretože okrem toho, že už na prvý pohľad upútajú pozornosť svojími majestátnymi rozmermi, poskytujú aj mnoho doplnkových funkcií, ktoré v chladničkách nižších tried nenájdete. V neposlednom rade tomu zodpovedá aj ich cena, ktorá začína niekde na úrovni 500 EUR za najlacnejšie modely, čo je dvakrát viac než pri bežných chladničkách.

Dve či štyri dvere?

Americké chladničky by sme mohli podľa vyhotovenia rozdeliť do niekoľkých základných skupín:

Dvojdverové chladničky

Dvojdverová chladnička (nazývaná aj side by side chladnička) je zvislo rozdelená na dve časti. Vpravo nájdete širší chladiaci priestor, vľavo užší mraziaci priestor. Na ľavých dverách si môžete všimnúť výrobník ľadu, ktorý však nemusí byť súčasťou každého modelu. Nevýhodou dvojdverovej americkej chladničky sú práve úzke priestory, ktoré nemusia vyhovovať každému. Nemôžete do nich napr. uložiť veľmi široké plechy či pekáče.

Dvojdverová side by side americká chladnička – rozdelenie priestoru a popis
Americká side by side chladnička má dvoje dvere so zvislým úzkym chladiacim i mraziacim priestorom.

Pozrieť všetky side by side chladničky »

Francúzske chladničky (so zásuvkou, nazývané aj french door)

Francúzske chladničky majú široký chladiaci priestor vo vrchnej časti, ktorý je ukrytý za dvojkrídlovými dverami. Takýto široký priestor je ideálny pre uskladnenie veľkých hrncov, plechov či pekáčov s hotovými jedlami alebo surovinami. Problémom nie sú ani celé veľké ryby či veľké kusy mäsa. Nevýhodou je, že do vrchnej časti nedosiahnu menšie deti (priznajme si, v niektorých prípadoch to môže byť aj výhodou), ale problém môžu mať napr. aj hendikepovaní či starší ľudia s obmedzenou pohyblivosťou.

Mraziaca časť sa neukrýva za dvierkami, ale za jednou, dvoma či troma zásuvkami, ktoré sa vysúvajú priamo zvonku chladničky. Niektoré modely môžu mať v jednej zo zásuviek umiestnenú nulovú zónu s teplotou blízkou 0 °C na uskladnenie mäsa, rýb či syrov.

Francúzska chladnička s popisom jednotlivých priestorov a súčastí
Široký chladiaci priestor, aký ponúka francúzska chladnička, je vhodný na uskladnenie veľkých hrncov, plechov či pekáčov s hotovým jedlom i surovinami. mraziacu časť nájdete v zásuvkách.

Pozrieť všetky french door chladničky »

Štvordverové chladničky

Podobne ako francúzske chladničky, disponujú jediným širokým chladiacim priestorom ukrytým za vrchnými dvojkrídlovými dvermi.

V spodnej časti nájdete dve menšie dvierka, ktoré obvykle ukrývajú samostatné mraziace priestory. V tomto prípade môže byť miernou nevýhodou, že mraziace priestory sú úzke, takže sa vám tam nemusia zmestiť celé veľké ryby ako napr. losos. Takúto oddelenú konfiguráciu priestorov však využívajú niektorí výrobcovia amerických chladničiek a vybavujú vybrané modely samostatnou reguláciou teploty v jednej z týchto spodných častí (môžete si nastaviť, či bude chladiť alebo mraziť), prípadne ich konfigurujú ako nulovú zónu s teplotou blízkou 0 °C na uskladnenie mäsa, rýb či syrov.

Americká štvordverová chladnička s popisom rozdelenia priestorov
Americká štvordverová chladnička má, podobne ako francúzska, široký chladiaci priestor vo vrchnej časti. Mraziaci priestor je však ukrytý za samostatnými dvierkami – niektoré modely môžu mať polovicu priestoru tvorenú nulovou zónou, prípadne zónou s nastaviteľnou teplotou.

Pozrieť všetky štvordverové chladničky »

Trojdverové chladničky

Trojdverové americké chladničky sú odvodené od dvojdverových side by side. Podobne ako ony majú na ľavej strane zvislú mraziacu časť. Pravá strana je potom rozdelená na chladiacu časť na vrchnej strane a na časť s nastaviteľnou teplotou na spodnej strane (nazýva sa napr. flexi zóna). Výhodou tejto konfigurácie je variabilita – do flexi zóny môžete dať prudko schladiť mäso, ryby či nápoje, prípadne zamraziť hotové pokrmy. Samozrejme, existujú aj modely trojdverových chladničiek s odlišným usporiadaním.

Americká trojdverová chladnička s popisom vnútorného usporiadania
Americké trojdverové chladničky nie sú príliš časté, na ich ľavej strane nájdete mraziacu časť, pravá strana je rozdelená na chladiacu časť a časť s nastaviteľnou teplotou. Výhodou takého usporiadania je variabilita.

Pozrieť všetky trojdverové chladničky »

Úžitkový objem

Vyjadruje celkový objem chladiacej i mraziacej časti. Najväčšie „neamerické“ jednodverové, resp. dvojdverové chladničky s dverami nad sebou dosahujú úžitkový objem 370 l. Celkový úžitkový objem amerických chladničiek však začína na úrovni 385 l a končí na vyše 660 l.

Objem by ste mali zvoliť podľa počtu členov domácnosti – na každého je optimum 70 l chladiaceho a 25 l mraziaceho priestoru. Pri výbere by ste ale mali tiež zohľadniť, ako často nakupujete – ak žijete na vidieku a na veľký nákup chodíte raz za týždeň, voľte objem čo najväčší. Ak máte supermarket s čerstvými potravinami „pod nosom“, je zbytočné, aby ste skladovali veľké množstvá jedla.

Vášniví amatérski kuchári zasa ocenia, keď majú po ruke čo najrozmanitejší výber surovín. Možno máte záhradku s ovocnými stromami alebo chováte domáce zvieratá – v tom prípade oceníte čo najväčšiu mraziacu časť na uskladnenie ovocia, zeleniny či mäsa na zimné mesiace.

Porovnanie objemu bežnej a americkej chladničky
Americká chladnička vám oproti bežnej môže poskytnúť až dvojnásobný objem na uskladnenie všetkých dobrôt

Jeden či dva kompresory

Americké (aj bežné) chladničky môžeme rozdeliť podľa počtu kompresorov a chladiacich okruhov:

Jednokompresorové s jedným chladiacim okruhom – Majú jeden spoločný chladiaci okruh pre chladiacu i mraziacu časť. Teplotu je v nich možné nastaviť iba pre chladiacu časť, v mrazničke je konštantná teplota. Ďalšou nevýhodou je, že môžete vypnúť iba celé zariadenie naraz. Výhodou je nižšia cena a nízka spotreba energie.

Jednokompresorové s dvoma chladiacimi okruhmi – Predstavujú kompromis medzi jediným chladiacim okruhom a dvojkompresorovými chladničkami. Obsahujú elektromagnetický ventil, ktorý riadi tlak v druhom samostatnom okruhu pre mrazničku. Môžete na nich teda nastaviť teplotu zvlášť pre chladiacu i mraziacu časť a taktiež tieto časti samostatne vypínať. Sú o niečo drahšie než jednookruhové chladničky a majú mierne vyššiu spotrebu energie.

Dvojkompresorové – Disponujú dvoma kompresormi, pričom každý obsluhuje jeden chladiaci okruh. Mraziaca i chladiaca časť majú teda samostatné okruhy, takže je možné nastavovať teplotu pre každú z týchto sekcií oddelene, aj ich oddelene vypínať. Nevýhodou je výrazne vyššia cena než pri chladničkách s jedným kompresorom a tiež vyššia spotreba energie.

Spotreba energie

Bežná chladnička bude vždy spotrebúvať menej energie než chladnička americká. Je to z dôvodu, že americká chladnička musí uchladiť väčší priestor – fyziku proste neoklamete.

Spotrebu chladničky však ovplyvňuje aj typ kompresora (chladničky s lineárnymi kompresormi alebo s invertorovými kompresormi sú úspornejšie) a tiež hrúbka a materiál izolácie.

Upozornenie: nedávno vstúpili do platnosti nové energetické štítky, článok bude čoskoro aktualizovaný.

Chladničky sa tak, ako spotrebiče delia do tzv. energetických tried. Od r. 2010 sa smú v EÚ predávať len chladničky triedy A a vyššej. Na výber teda máte z tried A, A+, A++ a A+++. O zaradení spotrebiča do príslušnej triedy, o konkrétnej spotrebe v kWh a iných údajoch vás prehľadne informuje energetický štítok.

V nasledujúcej tabuľke sú príklady spotreby chladničiek pre jednotlivé energetické triedy, počítané pre cenu 0,18 EUR za kWh.

Energetická trieda Ročná spotreba v kWh  EUR/deň EUR/mesiac EUR/rok
A+++ 160 0,079 2,40 28,80
A++ 219 0,11 3,29 39,42
A+ 274 0,14 4,11 49,32
A 305 0,15 4,58 54,90

 

Z uvedenej tabuľky vyplýva, že najúčinnejšia chladnička v triede A+++ vám môže ušetriť vyše 25 EUR ročne oproti chladničke v triede A, a to nehovoriac o starších chladničkách v triedach B a horších. Možno sa to nezdá veľa, ak si ale zachováte tento prístup pri výbere ďalších spotrebičov, môžete ušetriť desiatky eur ročne.

Čo prezradí energetický štítok na chladničke »

Hlučnosť

Často podceňovaný parameter, no pri dnešných trendoch bývania, kedy obývačka s kuchyňou tvoria jednu miestnosť vás môže hlučná chladnička nepríjemne prekvapiť napr. pri sledovaní celovečerného filmu. A niektoré chladničky vedia byť skutočne hlučné.

Hlučnosť sa udáva v decibeloch (skratka dB) a tichú chladničku spoznáte tak, že má hlučnosť nižšiu ako 40 dB. Hlučnosť je taktiež uvedená na energetickom štítku chladničky.

Pozrieť najtichšie americké chladničky »

Pozor na rozmery a hmotnosť

Americké chladničky sú skutočne objemné. Niektoré až toľko, že nemusia prejsť bežnými dvermi. Pred kúpou si teda radšej dvakrát preverte, aké má vami vybraná americká chladnička rozmery, a či  sa vám nielen vôjde na vytipované miesto v kuchyni, ale tiež to, že prejde cez všetky dvere v dome, prípadne cez schodisko, resp. výťah.

Nezabudnite taktiež pripočítať 5 cm zozadu a 2 cm sprava i zľava – to sú rezervy, ktoré sú odporúčané výrobcami pre dostatočnú cirkuláciu vzduchu a účinné chladenie.

Pri výbere miesta sa snažte neumiestniť chladničku vedľa zdroja tepla, napr. pri radiátor, sporák, rúru alebo umývačku riadu. Taktiež by ste ju nemali vystavovať priamemu slnečnému žiareniu – slnko dokáže v lete tiež dobre podkúriť.

Myslite aj na hmotnosť – pri amerických chladničkách sa stretnete s hmotnosťou cca. 75 – 175 kg. Niektoré typy podláh na to môžu byť citlivé a tiež sťahovanie a presun takejto chladničky nie je práca pre jedného a často ani pre dvoch chlapov.

Dávkovač vody, ľadu a minibar

Je najviac nápadným prvkom na väčšine amerických chladničiek. Nájdete ho na vonkajšej časti ľavých alebo pravých dverí a zabezpečí vám okamžitý prísun ľadových kociek, ľadovej drte alebo studenej vody do vašich nápojov. Americké chladničky s výrobníkom ľadu môžu vyžadovať napojenie na vodovod, avšak nájdete aj také, ktoré majú zásobník vody integrovaný. Ten je ale potrebné pravidelne dopĺňať i čistiť.

Minibar je užitočným doplnkom americkej chladničky, vďaka ktorému ušetríte el. energiu. Ide o priestor na nápoje a často vyberané potraviny vo dverách chladničky prístupný cez malé dvierka – vďaka tomu nemusíte otvárať veľké dvere chladničky a drahocenný studený vzduch ostane vo vnútri. Táto funkcia sa nazýva aj door in door.

Nepodceňujte mraziacu časť

Určite ste si všimli na mrazničkách i kombinovaných chladničkách označenie v podobe jednej alebo viacerých snehových vločiek. Toto označenie udáva tzv. mraziacu triedu a vyjadruje, na akú najnižšiu teplotu dokýe mraznička potraviny zamraziť.

Tento parameter vyberajte podľa účelu využitia – ak si chcete uchovať napr. mrazenú pizzu alebo polotovary na niekoľko dní, bude vám stačiť prvá alebo druhá mraziaca trieda. Pre dlhodobé uchovávanie potravín však voľte min. tri vločky.

Mraziaca trieda Teplota zmrazenia Účel
* – 6 °C krátkodobé uchovanie polotovarov
** – 12 °C krátkodobé uchovanie polotovarov
*** – 18 °C dlhodobé skladovanie potravín
**** – 24 °C skladovanie potravín na niekoľko mesiacov

Ďalším parametrom, ktorý definuje výkon mrazničky je tzv. mraziaca kapacita alebo tiež mraziaci výkon. Udáva, aké množstvo potravín dokáže americká chladnička s mrazničkou zamraziť na teplotu – 16 °C za 24 hodín. Pohybuje sa v rozsahu 8 – 30 kg / 24 h.

Ak máte pravidelne bohatú úrodu zo záhradky alebo robíte často zabíjačky či veľké nákupy, vyberte si americkú chladničku s čo najvyššou mraziacou kapacitou.

Posledným parametrom je akumulačná doba – tá vyjadruje čas, po ktorý ostanú potraviny v mrazničke, resp. mraziacej časti americkej chladničky zmrazené po výpadku el. prúdu.

Klimatická trieda chladničky

Udáva optimálnu teplotu prostredia, v ktorom je americká chladnička prevádzkovaná. V prípade odchýlky teplôt mimo odporúčaného rozsahu pre triedu, v ktorej daný model pracuje môže stúpať spotreba energie chladničky a tiež môže prísť k nedostatočnému chladeniu a preťažovaniu kompresora, čo má za následok skrátenie životnosti spotrebiča.

Väčšina chladničiek však dokáže pracovať vo viacerých klimatických triedach.

Klimatická trieda Slovné označenie Min. teplota prostredia Max. teplota prostredia
SN subnormálna teplota 10 °C 32 °C
N normálna teplota 16 °C 32 °C
ST subtropická teplota 18 °C 38 °C
T tropická teplota 18 °C 43 °C

Najužitočnejšie funkcie amerických chladničiek

Crisp box – Špeciálna zásuvka na zeleninu a ovocie, v ktorej môžete nastaviť vlhkosť. Vďaka vlhkejšiemu vzduchu ostanú tieto suroviny dlhšie čerstvé. Táto funkcia sa nazýva aj humidity control alebo vit control.

Ionizátor – Nazýva sa aj Ion air a v spolupráci so vstavaným ventilátorom ionizuje vzduch, čím ho zbavuje baktérií a nepríjemných zápachov. Výsledkom sú dlhšie čerstvé potraviny.

No frost – Vďaka optimálnemu rozloženiu chladu nevzniká v chladničkách s touto funkciou námraza, zároveň je však udržovaná primeraná vlhkosť, takže potraviny nevysychajú.

6. zmysel– Technológia, ktorá reguluje výkon kompresorov tak, aby bola dosiahnutá optimálna teplota vo vnútri chladničky s čo najnižšou spotrebou energie.

Invertor – Kompresor s invertorom nemusí byť, na rozdiel od bežného kompresora v chladničke, spustený na plný výkon. Vďaka invertoru dokáže chladnička jeho výkon regulovať a tým obmedziť spotrebu el. energie.

Všetky funkcie amerických chladničiek »

Farba, značka a cena

Americké chladničky sú najčastejšie dostupné v nerezovom, čiernom a bielom prevedení. Nerezová americká chladnička má síce elegantný povrch, ktorý pôsobí solídnym dojmom, dosť na nej však vidno odtlačky prstov (najmä na lesklých variantoch) – budete ju musieť teda často leštiť. Biela americká chladnička zasa príjemne osvieži a rozžiari vašu kuchyňu.

Čo sa týka značiek, medzi najobľúbenejšie patrí americká chladnička samsung, americká chladnička beko, americká chladnička lg či americká chladnička bosch.

Najlacnejšiu americkú chladničku kúpite za cenu pod 700 EUR, za dobre vybavené modely dáte vyše 1 000 EUR a ceny najluxusnejších modelov presahujú tri tisícky eur.

Pozrieť všetky recenzie amerických chladničiek »