Americké chladničky.sk

Najpodrobnejšie recenzie amerických chladničiek

Predám americkú chladničku, zn.: bez záruky alebo 5 dôvodov, prečo sa neoplatí americká chladnička cez bazoš

Internetové inzertné portály predstavujú vynikajúci spôsob, ako zoženiete elektroniku, oblečenie, auto alebo čokoľvek iné za zlomok ceny, než ktorú by ste zaplatili v obchode. Zároveň tak veciam dáte druhú šancu, tie neskončia na skládke odpadov, za čo sa vám poďakuje príroda. Internetovú inzerciu sám používam, najmä na nákup drobnej elektroniky, predsa len sú však veci, ktoré by som cez inzerát nekúpil.  Skôr, než kliknete na inzerát s textom Predám americkú chladničku, prečítajte si, prečo nemusí byť americká chladnička kúpená cez bazoš dobrý nápad.

Upozornenie: Cieľom tohto článku nie je kritizovať žiadny inzertný portál (sám ich používam často a nemôžem na ne povedať krivého slova), ale porovnať výhody a nevýhody kúpy americkej chladničky na inzerát a v obchode či e-shope.

1. Zložitá preprava

Bežná chladnička sa zmestí aj do väčšieho kombi auta. To však nemôžeme prehlásiť o americkej chladničke, na tú potrebujete aspoň malú dodávku typu Citroen Berlingo, prípadne MPV ako VW Sharan ši Seat Alhambra (snáď okrem tých skutočne najmenších modelov side by side chladničiek.  Majte tiež na pamäti, že s americkou chladničkou sa veľmi ťažko manipuluje, ich hmotnosť často presahuje 100 kg a výnimkou nie sú ani modely nad 150 kg. Keď si k tomu pripočítate veľké rozmery takejto chladničky, zistíte, že na bezpečnú manipuláciu potrebujete viacero skutočne silných chlapov.

Pri kúpe cez e-shop alebo v predajni vám americkú chladničku prepravia priamo domov, množstvo e-shopov s americkými chladničkami ponúka dopravu aj s vynesením do bytu, prípadne priamo so zapojením (pri niektorých modeloch nestačí zapojiť do zásuvky, keďže potrebujú napojenie na vodovod kvôli výrobníku ľadu).

2. Predám americkú chladničku, zn.: bez záruky

Pri kúpe cez inzerát nezískate na americkú chladničku žiadnu záruku. Skrytá chyba sa môže prejaviť aj po pár dňoch, týždňoch či mesiacoch používania a vy s tým nič neurobíte. Ak by vám inzerent aj uznal nejakú záruku, museli by ste mu chladničku odniesť späť, často aj desiatky km. To znamená opäť zohnať dodávku alebo väčšie auto a vynaložiť náklady na palivo a čo je horšie, vynaložiť niekoľko hodín času.

E-shopy vám v prípade poruchy po chladničku pošlú kuriéra, prípadne prepravnú službu, ktorá si chladničku môže sama vyniesť z vášho príbytku, naložiť a odviezť na opravu. Niektorí výrobcovia ponúkajú aj rozšírenú záruku až 5 rokov na celú chladničku alebo 10, 12 či 15 rokov na kompresor, prípadne si môžete záruku predĺžiť na celú chladničku v samotnom e-shope (najčastejšie to funguje formou poistenia priamo pri nákupe).

 

Opravár opravuje americkú chladničku
Americká chladnička cez bazoš sa vám môže pri následných opravách predražiť o stovky eur. Foto: Wikimedia commons, autor: Anayakhan67, licencia CC BY-SA 4.0

3. Náročná komunikácia s inzerentom

Ak ste nakupovali cez inzerát viackrát, určite ste zažili situáciu, keď bola komunikácia s predajcom… povedzme to slušne, problematická. Žiaľ, bežným slovenským folklórom je zatajovanie chýb predávaného tovaru a výnimkou nie sú ani podvody. Do predajne jednoducho vkročíte a máte ihneď po ruke predavača, ktorý je pripravený vám poradiť, prípadne si americkú chladničku pozriete cez e-shop spolu s jej podrobnými parametrami. To, že nie všetky obchody či e-shopy majú úslužných predavačov a pracovníkov zákazníckeho servisu, nechajme teraz bokom. Je na nás – zákazníkoch, aby sme sa sťažovali, prípadne sa rozhodli, že svoje peniaze utratíme u konkurencie.

4. Malý výber modelov

Ak si námatkovo prebehnete inzertné portály, na väčšine nájdete do 20 inzerátov s predajom amerických chladničiek. Áno, sú síce za zlomok ceny oproti e-shopom, ide však často o staré modely s obmedzenými funkciami a čo je horšie, s pomerne vysokou spotrebou energie. Výrobcovia totiž s každým novým modelom americkej chladničky spotrebu znižujú, čo je aj dôvod, prečo boli zavedené nové energetické štítky – podľa tých starých bola v prvých dvoch najúspornejších energetických triedach väčšina modelov.

V našom katalógu však máte k dispozícii najlepšie americké chladničkydesiatky modelov, ktoré si môžete zoradiť podľa objemu, rozmerov, farieb či funkcií. Na inzertných portáloch túto možnosť nemáte a chladničku, ktorá by vám vyhovovala, musíte zdĺhavo hľadať, prípadne čakať, kým sa niekto rozhodne, že ju predá cez inzerciu.

5. Americká chladnička cez bazoš bez možnosti vrátenia

Ak by ste si cez e-shop vybrali americkú chladničku, ktorá vám nebude vyhovovať, môžete ju tak, ako iný tovar, do 14 dní vrátiť, a to bez udania dôvodu. Predajca zároveň musí uhradiť náklady na prepravu späť k nemu. Tak ako pri záruke, si môžete v niektorých e-shopoch priplatiť za predĺženie tejto lehoty, napr. na 30 dní. Poskytnutie možnosti tovar vrátiť e-shopom prikazuje Zákon o ochrane spotrebiteľa, je to z dôvodu, že v e-shope si nemôžete tovar naživo prezrieť a „ohmatať“, a teda sa ani rozhodnúť tak objektívne, ako v kamennom obchode.

V kamenných obchodoch možnosť vrátiť tovar zo zákona nemáte, hoci niektorí predajcovia túto službu ponúkajú.