Americké chladničky.sk

Najpodrobnejšie recenzie amerických chladničiek

5 tipov, ako znížite spotrebu chladničky

Elektromer meria spotrebu americkej chladničky

Chladnička v domácnosti spotrebuje pomerne dosť energie z dôvodu, že je zapnutá nepretržite. Aj keď americké chladničky sú väčšie a objemnejšie než tie štandardné, pri dodržaní niekoľkých zásad a voľbe správneho modelu dokážu byť taktiež úsporné. Prinášam vám preto 5 tipov, ako dosiahnuť s chladničkou čo najnižšiu spotrebu energie.

1. zvoľte primeraný objem chladničky

Americké chladničky poskytujú dostatok miesta pre desiatky druhov potravín či surovín na varenie. Aj v tejto kategórii však nájdete nespočetné množstvo modelov, ktoré sa líšia použitými technológiami ale najmä vnútorným objemom.

Vyšší objem totiž znamená viac priestoru na chladenie a väčšie straty pri otváraní dvier chladničky. Z toho vyplýva nutnosť osadiť príslušný model výkonnejším kompresorom s vyššou spotrebou energie.

Prax ale ukázala, že pre jedného člena rodiny je ideálny priestor v podobe 60 – 70 l na chladenie a 25 l na mrazenie. Čokoľvek nad touto hodnotou už spôsobuje plýtvanie energie.

Ak teda chcete šetriť energiou a páčia sa vám americké chladničky, voľte medzi modelmi s nízkym objemom. Mnohé z nich vám poskytnú rovnaké najnovšie technológie a funkcie, aké nájdete pri väčších modeloch.

2. využite najnovšie technológie

Moderné technológie v chladničkách vám vyjdú v ústrety nielen z hľadiska komfortu – pomôžu vám tiež ušetriť nejedno euro pri jej prevádzke.

Najvýznamnejší podiel na tom majú moderné kompresory. Chladnička s invertorovým kompresorom využíva tzv. invertor na reguáciu jeho výkonu. Kompresor v bežnej chladničke je totiž buď vypnutý alebo beží na plný výkon počas doby potrebnej na vychladenie. Tým sa priestor zbytočne podchladzuje. Invertorový kompresor dokáže v prípade potreby bežať na nižší výkon a udržať vnútornú teplotu chladničky bez veľkých výkyvov, čím šetrí energiu.

Najnovším vynálezom úspešne uvedeným do praxe je tzv. lineárny kompresor. Bežný kompresor je osadený klasickým elektromotorom, ktorý vytvára rotačný pohyb prevádzaný cez ojnicu na posuvný – ten poháňa piest stláčajúci chladiace médium. V lineárnom kompresore je však piest samotný poháňaný elektromagnetom. Lineárny kompresor teda neobsahuje rotačné časti, v dôsledku čoho má spotrebu energie nižšiu o vyše 30 %. Tento kompresor je zároveň tichší než bežný. Lineárne kompresory nájdete napr. v chladničkách LG.

Vďaka dvojitým dverám – tzv. door in door získate úzky priestor na uskladnenie najčastejšie používaných potravín. Tento priestor je prístupný bez otvárania hlavných dvier do chladiaceho priestoru – budete ich teda otvárať menej, čím ušetríte energiu.

Zaujímavou funkciou je aj tzv. instaview, ktorá prináša výrez v dverách chladiacej časti opatrený tepelnoizolačným sklom. Toto sklo sa automaticky stmavuje, no na požiadanie (stlačením tlačidla alebo poklepaním) sa premení na bežné priehľadné sklo, cez ktoré uvidíte obsah chladničky. Nemusíte ju teda zbytočne otvárať, len aby ste sa pozreli a plýtvať tak energiou potrebnou na opätovné vychladenie. Niektoré modely chladničiek majú túto funkciu riešenú prostredníctvom displeja a zabudovanej kamery.

3. nechajte chladničku „dýchať“

Nie je jedno, na aké miesto v kuchyni chladničku umiestnite. Umiestnenie americkej chladničky býva obzvlášť problémom kvôli ich rozmerom (často je takmer dvonásobný oproti klasickej chladničke).

Chladničku by ste však mali umiestniť tak, aby sprava i zľava ostal voľný cca. 2 cm priestor. Zozadu nechajte aspoň 5 cm – je to kvôli kondenzátoru – to je tá mriežka s tenkými rúrkami na zadnej strane chladničky. Pri chladení sa ohrieva a teplo zozbierané z vnútorného priestoru chladničky vyžaruje do okolia. Ak okolo chladničky nie je voľný priestor, kondenzátor odovzdáva teplo pomaly, kompresor tým pádom pracuje dlhšie a spotreba energia sa zvyšuje.

Rovnaká situácia vzniká aj v prípade, že je kondenzátor zanesený prachom. Nezabudnite preto zadnú časť chladničky povysávať dvakrát ročne.

Kondenzátor je rovnako neefektívny aj keď umiestnite chladničku veďla zdroj tepla. Tým môže byť nielen radiátor, ale tiež napr. umývačka riadu, sporák alebo teplé slnečné lúče v lete. Ideálne miesto pre chladničku je teda v trvalom tieni.

4. zbavte chladničku utrpenia v podobe námrazy

Námraza do chladničky ani mrazničky nepatrí. Hrubšia vrstva námrazy znemožňuje tepelnú výmenu medzi výparníkom a vnútorným priestorom chladničky. Odvádzanie tepla tak trvá dlhšie, kompresor musí dlhše bežať, čím sa zvyšuje nielen spotreba energie, ale tiež jeho opotrebenie.

Mnohé modely sú vybavené beznámrazovými technológiami s aktívnou cirkuláciou vzduchu pomocou ventilátorov a rôznych prieduchov. Ak sa napriek tomu námraza vyskytuje často, mali by ste zvážiť menej časté otváranie dverí chladničky.

Tak či onak, pri výskyte námrazy chladničku či mrazničku odmrazujte. Chladničky s dvoma okruhmi prípadne dvoma kompresormi vám umožnia vypínať a odmrazovať mraziacu i chladiacu časť samostatne.

5. prepočítajte si investíciu do novej

Investícia do novej chladničky sa môže zdať ako luxus – ak si však spočítate spotrebu energie vašej starej chladničky a porovnáte ju so spotrebou nových modelov, pravdepodobne zistíte, že investícia do novej by sa vám veľmi rýchlo vrátila. A to nehovoriac o komforte, ktorý prinášajú funkcie moderných chladničiek.

Samozrejme, na prvé počutie to možno znie neekologicky, starú chladničku však nemusíte hneď vyhodiť. Môžete ju predať cez inzerciu, použiť napr. na chate, kde bude bežať iba počas vašich návštev alebo ju darovať niekomu, kto ju možno potrebujem viac než vy.

Pre ilustráciu, napr. pri výmene desaťročnej chladničky za novú s energetickou triedou A++ môžete ušetriť až 50 % energie ročne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.